کد خبـر : 424
تاریخ انتشار: یکشنبه, ۱۹ آذر ۱۳۹۶ ۱۰:۳۱

تاسیس کتابخانه (سیره روحانی شهید ابوتراب عاشوری)

یکی از اقدامات فرهنگی شهید عاشوری تشکیل کتابخانه در مکانهای مختلف بود. به عنوان نمونه کتابخانه ای در حسینیه چغادک (محل فعلی آرامگاه ایشان) تاسیس نمود و قبل از آن نیز در تابستان سال 53 در مسجدی که خودش امام جماعت آن بود (مسجد جامع جعفری) کتابخانه بزرگی به نام کتابخانه ابوالفضل (علیه السلام) تاسیس کرد و برای سرمایه گذاری در امر تشکیل کتابخانه از مردم کمک خواست.

در آن زمان امکان اهداء کتاب به کتابخانه از طرف مردم کم بود ولی پس از یک سال با ارسا‏ل کتاب از طرف بعضی از آیات عظام ساکن قم و همچنین دارالتبلیغ اسلامی، تعداد کتابها به بیش از 300 ‏جلد رسید. در ابتدا بیشتر کتابهای این کتابخانه یا به زبا‏ن عربی بود و یا محتوای آنها برای نسل جوان سنگین و غیر قابل فهم بود که بعداً ‏شهید عاشوری این نقیصه را با اهداء بعضی از کتابهای کتابخانه شخصی خود بر طرف کرد و در مجموع کتابخانه، هم برای آنهائی که مطالعه در سطح بالا داشتند و هم برای افراد مبتدی غنی شد و به تدریج جوانان شهر به خصوص محله سنگی به ‏کتابخانه و کتاب خواندن علاقمند شدند به طوری که در سالهای 56 و 57 این کتابخانه بیش از 300 ‏عضو فعال داشت که از آن استفاده می کردند.

‏ساختمان این کتابخانه دو طبقه داشت. طبقه پایین مخزن کتابها و طبقه بالای آن سالن مطالعه مجهز به سیستم روشنایی مناسب و تعدادی صندلی بوده و ‏فعالیتهای آن از نظر ساواک نیز مهم و تحت نظر بوده است.

‏یکی از برنامه های شهید عاشوری تشکیل کلاس های مختلف آموزشی از جمله ‏روخوانی و تجوید قرآن، احکام و نهج البلاغه بود. ‏تقریبأ از سال 1350 در مسجد جامع جعفری کلاسهای قرآن در دو سطح ابتدایی و راهنمایی تشکیل می شد. این کلاسها ابتدا به روش مکتب خانه های قدیم بود و اساتید آن شیخ حسن بحرانی، مشهدی مختار و سید محمد ابطحی بودند و از سال 56 ‏ روش تدریس جدید جایگزین روش سنتی شد.

شهید عاشوری خودش معلم ‏قرآن را انتخاب می کرد و از آنجا که بر استمرار این کلاسها اصرار داشت هر گاه به دلیلی ادامه کار برای یکی از معلمین میسر نبود، ایشان فوری فرد دیگری را جانشین او می کرد تا کلاس تعطیل نشود. کلاسهای مذکور برای پسران بود و بعضآً برای دختران هم تشکیل می شد و علاوه بر درس روخوانی برای بعضی ها تجوید نیز تدریس می شد.

شیخ ابوتراب در سال 56 ‏برای تدریس در کلاسهای قرآن از طلابی استفاده می کرد که با روشهای جدید آموزش روخوانی قرآن آشنا بودند. ‏شهید عاشوری علاوه بر طرح احکام توضیح المسائل در بین سخنرانی های خود، برای جوانان و دانش آموزان به طور جداگانه نیز احکام شرعی را بیان می کرد. ‏

یکی دیگر از کلاسهایی که شیخ ابوتراب برای مخاطبین خاص تشکیل می داد ‏کلاس نهج البلاغه بود که برای علاقمندانی از بین نیروهای پایگاه هوایی و دریایی بوشهر بر پا و در آن مسائل سیاسی نیز مطرح می کرد. ‏در رژیم طاغوت در نظام آموزش و پرورش به اردو نیز توجه می شد ولی آن اردوها که زیر نظر جمعیت جوانان شیر و خورشید و سازمان پیش آهنگی تشکیل می شد بیشتر با هدف تفریحات صرف و فاصله گرفتن جوانان از امور مذهبی بر پا می شد. در مقابل این برنامه ها، شهید عاشوری در سالهای 56 ‏و 57 ‏برای جوانان و دانش آموزان برنامه اردو ترتیب می داد و گاهی خودش نیز با آنها به اردو می رفت.

در اردو علاوه بر اقامه نماز و همچنین برنامه سخنرانی، مسابقه تیراندازی با تفنگ ساچمه ای ‏نیز برگزار می شد، ابتدا خودش تیراندازی می کرد و بعد افراد. هدف او هم تفریح و سرگرمی بود و هم اینکه جوانان با تیراندازی آشنا شوند. ‏گاهی اوقات شهید عاشوری جهت تشویق جوانان به مطالعه کتاب و یادگیری احکام و قرآن، اقدام به برگزاری مسابقه در بین آنها می کرد و هدایا و جوایزی نیز برای این کار در نظر می گرفت که بیشتر کالای فرهنگی مانند کتاب بود....

نظر شما؟  
+ 0
مخالفم + 0
Bookmark and Share