اللَّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن ، صَلَواتُکَ علَیهِ و عَلی آبائِهِ ، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَةٍ ، وَلِیّاً وَ حَافِظاً وَ قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْناً ، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَ تُمَتعَهُ فِیهَا طَوِیلا
پنج شنبه, 14 مهر 1401 - Thursday, 06 October 2022
کد خبـر : 541
تاریخ انتشار: یکشنبه, ۰۸ بهمن ۱۳۹۶ ۱۰:۰۱

نماز جماعت در مکه، به امامت مرجع تقلید شیعیان

سال ١٣۴٨، زمانی که آیت الله العظمی حاج آقا حسن طباطبایی قمی توسط حکومت پهلوی در تبعید بودند، از سوی حکومت به ایشان اجازه دادند تا سفری به حج داشته باشند.

در آن سال استقبال گسترده ای از ایشان به عنوان یک مرجع تقلید شیعه از طرف دربار سعودی صورت گرفت.
علمای اهل سنت به دیدن آیت الله قمی می آمدند و بعضأ سوالاتی در زمینه عقاید شیعی می پرسیدند. حتی مناظراتی بین ایشان و یکی از علمای اهل سنت در میگرد که همان موقع به صورت یک کتاب تدوین شد.
در یکی از روزها که به مسجد الحرام مشرف شدند نماز یومیه را پشت سر امام جماعت سنی اقامه کردند که برای آنها جای مباهات بود!
اما بعد از نماز دیدند که ایشان با عده ای مشغول برپایی نماز جماعت هستند! امام جماعت سنی جلو میرود و از آقا می پرسد که علت این کارهای شما چیست؟!
حاج آقا حسن قمی پاسخ میدهند: این که پشت سر شما نماز خواندم به خاطر استحبابش بود. ما بنابر روایاتی که وارد شده عقیده داریم که شرکت کردن در نمازهای شما استحباب دارد.
اما اینکه نمازمان را اعاده می کنیم به خاطر این است که شما را قبول نداریم و مذهب و مناسک و اعمال شما را به رسمیت نمی شناسیم!
️امام جماعت سنی از این صراحت بیان بسیار تعجب میکند…
در این حین شیعیان حاضر در مسجد الحرام با دیدن آیت الله العظمی قمی صفوف گسترده ای از نماز تشکیل دادند که عملا نماز جماعتی جدید در مسجد الحرام و دور کعبه شکل گرفت.
گفته می شود که نماز جماعت شیعی، با عظمت و گستردگی، تنها توسط حضرات آیات عظام سید محسن حکیم و حاج آقا حسن طباطبایی قمی در مسجد الحرام اقامه شده است.
 
منبع: نقل شفاهی توسط داماد مرحوم قمی، حجت الاسلام و المسلمین حاج آقای امینی.
 
 
 
نظر شما؟  
+ 0
مخالفم + 0
Bookmark and Share
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

نوشتن دیدگاه